Програма за противодействие и превенция на корупцията

Програмата за противодействие и превенция на корупцията включва конкретни мерки и политики за ограничаване на корупционния риск в обществения сектор и представлява ключова част от визията ни “За просперираща и конкурентна България”. За нас борбата с корупцията и премахването на системните предпоставки за злоупотребата с власт са фундаментални условия за просперитета на страната.

При разработването на Програмата за противодействие и превенция на корупцията изхождаме от разбирането, че основен антикорупционен орган е прокуратурата, която трябва да преследва корупцията, особено тази по високите етажи на властта – обективно, всестранно и навременно, да не се поддава на политически влияния, както и да бъде отчетна в действията си. Паралелно с това трябва да бъдат изградени много други институционални механизми и инструменти, които да заздравят контролната система на държавата, обхващаща държавни органи, които упражняват контрол за спазването на закона, и редица от тях имат преки отговорности за предотвратяване и противодействие на корупцията. Ефективната комуникацията и обменът на информация както между отделните контролни органи, така и между тях и прокуратурата са изключително важни за успешното противодействие на корупцията.

Мерките за противодействие и превенция на корупцията са в няколко направления:

  1. Законодателни промени – конкретни изменения в нормативната уредба, с които да се ограничат порочни практики, използвани за прикриване или подпомагане на корупцията, да се създадат механизми за разкриване на корупция и структурни предпоставки за нейното намаляване.
  2. Антикорупционни мерки в изпълнителната власт и местното самоуправление – структурни, принципни и процедурни промени, които да направят изпълнителната власт по-ефективна, по-прозрачна и по-малко податлива на корупционни влияния, както по високите етажи, така и по средните и ниските етажи на структури със съществена роля за правовия ред като МВР.
  3. Работа на регулаторните и контролни органи – мерки за гарантиране на политическа независимост, професионализъм и ограничаване на корупционните практики в регулаторните и контролни органи, в т.ч. Комисията за противодействие на корупцията.

Антикорупционната програма е разработена за пълен управленски мандат. Времевите параметри и последователността на прилагането на мерките са извън обхвата на документа и зависят от множество фактори.